تبلیغات
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان - مطالب آذر 1394

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

حسین زینلیان بروجنی در گفتگو با خبرنگار کلار، اظهار داشت: دانشجویان به عنوان یکی از اقشار مهم در کشور باید نسبت به وضعیت فرهنگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه، با دغدغه و در نظر گرفتن آرمان ها با توجه بر واقعیت های موجود در کشور فعالیت داخل دانشگاه را کنار فعالیت علمی خود داشته باشند.
وی ضمن بیان این که امروز در دانشگاه شاهد سردرگمی فعالیت دانشجویی و سیاسی هستیم، گفت: جنبش دانشجویی اگر مقتدر باشد و به آرمانهای اولیه خودش به ویژه جنبش دانشجویی مسلمان ایران مانند استکبار ستیزی، عدالت خواهی و عزت طلبی پایبند باشد به خوبی می تواند به وظایف خود عمل کند و نتایج مثبتی برای آینده کشور به دنبال داشته باشد.
دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان این که نفوذ یکی از کلید واژه هایی است که از اوایل انقلاب اسلامی ایران در سال 1342 با قیام 15 خرداد کلید خورد، تصریح کرد: نفوذ مسئله مهمی بود این که عده ای به باورهای حرکت مردم، انقلابیون و امام راحل اعتقادی نداشتند ولی به دلایل مختلف با آن همکاری می کردند.

زینلیان گفت: سیستم نفوذ هم از جانب نیروهای خارجی بود و افرادی که از لحاظ ایدئولوژی به کشورهای دیگری مانند شوروی و آمریکا وابسته بودند که التقاطیون بعد از انقلاب را شکل دادند و هم عده ای که از داخل به دلیل اختلاف سلیقه ها و برداشت های مختلف نسبت به حکومت  وارد انقلاب شدند و به مرور بعد از انقلاب 1357 با آن حرکت بزرگ مردمی به منافع مختلفی دست یافتند.

وی ادامه داد: ملت با بصیرت ایران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نفوذی ها را شناسایی کرد و به مرور آنان را به حاشیه راند که امروز دیگر حتی از برخی آنها اسمی نیست.

زینلیان بیان کرد: خط نفوذ که دلبستگان به غرب و سیاست ها و ایدئولوژی لیبرالی است متاسفانه در چند سال اخیر در کشور شدت گرفته و می خواهند  آرمانهای اولیه حضرت امام(ره) و شهدا را کمرنگ کنند.
دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان افزود: دولت به عنوان مسئول فراهم کننده فضای علمی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاه ها باید اجازه ورود به فضای سیاسی و فرهنگی و بررسی تخصصی خیلی از مسائل را به دانشگاه ها بدهد و در یک فضای بدون حاشیه و به دور از سیاست زدگی مشکلات کشور بررسی شود.

وی گفت: متاسفانه جریاناتی مانند"کرسنت" که از طرف دولت جمهوری اسلامی به عنوان خط قرمز مطرح می شود یا مسائلی مانند"فتنه" که بعضا اجازه نمی دهند بازخوانی شود و یا حتی عده ای اجازه ورود فتنه گران به دانشگاه ها را میدهند تا سخنرانی کنند موجب می شود که فضای آزاد برای بررسی مسائل به صورت تخصصی گرفته شود.
زینلیان اضافه کرد: دانشگاه ها میتوانند امسال در انتخابات نقش تاثیر گذاری داشته باشند به شرط این که وارد فضای حاشیه ای و خیلی از قوا سالاری ها نشوند و به عنوان نیروی جریانات سیاسی نقش بازی نکنند.
وی بیان کرد: دانشگاه ها با شناخت و درایتی که دارند میتوانند در بصیرت افزایی و تبیین شاخص های یک نماینده مفید برای جامعه موثر باشند.
زینلیان ادامه داد: امروز دانشجویان متاسفانه درگیر مشکلات و دغدغه های هستند که دولت تدبیر و امید باید به دنبال فکر جدی برای حل این مشکلات باشد.
وی، مشکل اشتغال و خدمت سربازی را از جمله مشکلات دانشجویان دانست و گفت: دولت برای حل مشکلات خودروسازان وام 25 میلیونی اختصاص می دهد ولی از سوی دیگر برای جوانانی که نیاز به سه میلیون برای ازدواج دارند وام تخصیص داده نمی شود.
زینلیان، جنبش دانشجوی ایران را تخصصی تر و مطالبه گرتر از گذشته دانست و گفت: اگر دیروز روز دانشجو را با شعار دادن و فریاد کشیدن می شناختند امروز تشکل های دانشجویی مسائل را تخصصی تر بررسی میکنند.
دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان افزود: امروز در جنبش دانشجویی در بسیاری از اطاق فکرها رصد مسائل اقتصادی، فرهنگی، جنگ نرم، رسانه و موارد متعدد دیگری داریم که در جنبش دانشجویی اول انقلاب نداشتیم و این نشان دهنده آن است که جنبش دانشجویی علمی تر و تخصصی تر از گذشته شده است.


منتشر شده در پایگاه خبری تحلیل کلار

 [ سه شنبه 17 آذر 1394 ] [ 07:53 ب.ظ ] [ واحد تشکیلات ]

[ نظرات() ]


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حسین زینلیان دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با حضور در میزگرد «16 آذر؛ بنیان جنبش دانشجویی در مبارزه با استکبار» که با حضور دبیران 5 اتحادیه بزرگ دانشجویی در خبرگزاری فارس برگزار شد، اظهار داشت: دانشجو فردی است که در مسیر گذار برای فرهیخته شدن قرار دارد که در این مسیر آینده را هم مدنظر دارد. اگر این آینده نگری از لحاظ ایدئولوژی آرمان‌خواهانه تعریف شود، می‌تواند برای آینده هر کشوری مفید باشد.

وی افزود: وقتی دانشجویان با محوریت و اهداف مشخص دور هم جمع می‌شوند، تشکل‌های دانشجویی را شکل می‌دهند. وقتی تشکل‌های دانشجویی در راه رسیدن به آرمانی که همراه با واقعیت تعریف می‌شود، کنار هم قرار می‌گیرند جنبش دانشجویی یک کشور را تشکیل می‌دهند.

زینلیان تصریح کرد: حال این جنبش دانشجویی با توصیه به فضایی که در آن فعالیت می‌کند می‌تواند به دستاوردهایی برسد که نمونه‌ آن جنبش دانشجویی در دهه 1960 در غرب است که با شعار ضد جنگ فعالیت کرد که اوج فعالیت جنبش دانشجویی غرب را شکل داد.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه در جنبش دانشجویی غرب واقع‌بینی معنا ندارد و فقط سخنان آرمانگرایی زده می‌شود، گفت: به همین دلیل به نتیجه‌ای نرسیده و به حالت انفعال کشیده شده است. طرف دیگر جنبش‌های دانشجویی مارکسیستی و کمونیستی را داریم که آن هم بیش از اندازه بر واقعیات تأکید می‌کرد بدون در نظر گرفتن آرمان‌ها که بعد از فروپاشی شوروی دیگر حرفی برای گفتن ندارد.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان پیرامون جنبش دانشجویی در ایران نیز گفت: در ابتدا ما شاهد فعالیت دانشجویی شاخه جوانان حزب توده هستیم و به دلیل اینکه آن وقایع برای شوروی به وجود آمد، نتوانست با بدنه جامعه ارتباط برقرار کند اما یکسری جوانان را با خود همراه کرد.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این موارد ما شاهد تولد یکسری تحرکات جدید در جنبش دانشجویی هستیم که اولویت اول آن استبداد ستیزی و در کنار آن استکبارستیزی است. نمود استکبارستیزی جنبش دانشجویی و آغاز آن با 16 آذر 32 بوده است و در نهایت هم به تسخیر سفارت ‌آمریکا منجر شد.

زینلیان با بیان اینکه جنبش دانشجویی، جنبشی است که آرمان را در آینده خود متصور می‌شود اما اگر بر مبنای واقعیت موجود جامعه حرکت نکند با مشکل مواجه می‌شود، گفت: این سخن بدین معنی است که برای مثال آرمانی را داریم اما کارگزاری برای رسیدن به آن آرمان نداریم و نتوانسته‌ایم تربیت کنیم.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: از آن طرف شاهد یکسری تحرکات در جنبش دانشجویی هستیم که کاملا جنبش دانشجویی را به حالت حداقلی تبدیل کرده است. یک جنبش دانشجویی پویا و فعالی که آینده‌نگر باشد، آرمان‌خواه باشد و در عین حال به واقعیت جامعه واقف باشد می‌تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: جنبش دانشجویی باید فکری برای دانشگاه‌هایی کند که در آن با لودگی از جنس برگزاری کنسرت‌ها مواجه هست. بزرگ‌ترین مشکل برای جنبش دانشجویی می‌تواند عدم تطابق آرمان‌ها با واقعیت باشد.

وی با اشاره به اینکه بعضاً مشاهده می‌کنیم برخی شأن جنبش دانشجویی را نسبت به آنچه که باید باشد، پایین می‌آورند، گفت: قرار است جنبش دانشجویی یک جنبش فرهیخته‌پرور باشد که در دوران گذاری 10 ساله‌ای یک دانشجو را آماده برای حضور در جامعه کند. پس تربیت دانشجو جزو وظایف جنبش دانشجویی است ولی متاسفانه چون این امر صورت نگرفته،‌ جنبش دانشجویی با وضعیتی مانند آنچه در دهه 70 مشاهده کردیم، مواجه می‌شود. همین خلأ باعث می‌شود عده‌ای در بیرون از دانشگاه شروع به تربیت دانشجویان کنند. مشکل جنبش دانشجویی در عدم تربیت دانشجو برای خودش است.

زینلیان در ادامه تصریح کرد: وقتی این احساس خلأ برای دانشجوی ما پیش بیاید این گونه می‌اندیشد که برای پر کردن این خلأ باید به احزاب وصل شوم اما اگر جنبش دانشجویی پویا باشد می‌تواند دانشجویانی تربیت کند که وقتی از دانشگاه خارج می‌شوند، اثرگذار باشند.

این فعال دانشجویی با اشاره به نقش جنبش دانشجویی در انتخابات پیش رو، اظهار داشت: آیا قرار است جنبش دانشجویی مجلس گرم‌کن احزاب و جریانات سیاسی باشد یا قرار است مطالبه‌گر باشد تا مردم با دید درست‌تری پای صندوق‌های رای بروند. همه با آن جنبش دانشجویی که قرار است به قدرت برسد و در مسیر قدرت آرمانش را بشکند، مخالف هستند.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با تأکید براینکه جنبش دانشجویی نباید تبدیل به جنبش شعبان بی‌مخ‌ها شود که تنها عربده می‌کشد، گفت:  جنبش دانشجویی بخشی از وظیفه‌اش این است که دانشجو را از لودگی کنسرت‌ها و اردوهای مختلط آگاه سازد و نجات دهد.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال اخیر ما شاهد یک جریانی هستیم که می‌خواهد صدای جنبش دانشجویی را خفه کند. نمونه بارز آن 16 آذر سال گذشته است که به نمایندگان 4 اتحادیه دانشجویی با زدن برچسب سیاسی تریبون داده نمی‌شود و در مقابل آن به یک تشکل دانشجویی که دم از دولت می‌زند، تریبون می‌دهند.

زینلیان در ادامه گفت: ما با یک جریان خزنده و ریشه‌دار مواجه هستیم که اجازه نمی‌دهد صدای رسای فرزندان ملت به گوش رئیس‌جمهور برسد البته احساس می‌شود خود رئیس جمهور نیز تمایلی به شنیدن سخنان دانشجویان ندارد.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در پایان  با اشاره به اینکه بهتر است دولت سعی در بستن دهان دانشجویان نداشته باشد، گفت: اگر بخواهد این روند ادامه داشته باشد ما شاهد یک دیکتاتوری علیه جنبش دانشجویی خواهیم بود که صدای جنبش دانشجویی را خفه می‌کند. امیدواریم وزارت علوم اقدامات گذشته خود را در لغو مراسم‌ 16 آذر، در سال جدید تکرار نکند.


منتشر شده در خبرگزاری فارس

 [ سه شنبه 17 آذر 1394 ] [ 07:47 ب.ظ ] [ واحد تشکیلات ]

[ نظرات() ]