تبلیغات
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان - آفت جنبش دانشجویی آرمان‌گرایی بدون توجه به واقعیت‌هاست

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حسین زینلیان دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با حضور در میزگرد «16 آذر؛ بنیان جنبش دانشجویی در مبارزه با استکبار» که با حضور دبیران 5 اتحادیه بزرگ دانشجویی در خبرگزاری فارس برگزار شد، اظهار داشت: دانشجو فردی است که در مسیر گذار برای فرهیخته شدن قرار دارد که در این مسیر آینده را هم مدنظر دارد. اگر این آینده نگری از لحاظ ایدئولوژی آرمان‌خواهانه تعریف شود، می‌تواند برای آینده هر کشوری مفید باشد.

وی افزود: وقتی دانشجویان با محوریت و اهداف مشخص دور هم جمع می‌شوند، تشکل‌های دانشجویی را شکل می‌دهند. وقتی تشکل‌های دانشجویی در راه رسیدن به آرمانی که همراه با واقعیت تعریف می‌شود، کنار هم قرار می‌گیرند جنبش دانشجویی یک کشور را تشکیل می‌دهند.

زینلیان تصریح کرد: حال این جنبش دانشجویی با توصیه به فضایی که در آن فعالیت می‌کند می‌تواند به دستاوردهایی برسد که نمونه‌ آن جنبش دانشجویی در دهه 1960 در غرب است که با شعار ضد جنگ فعالیت کرد که اوج فعالیت جنبش دانشجویی غرب را شکل داد.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه در جنبش دانشجویی غرب واقع‌بینی معنا ندارد و فقط سخنان آرمانگرایی زده می‌شود، گفت: به همین دلیل به نتیجه‌ای نرسیده و به حالت انفعال کشیده شده است. طرف دیگر جنبش‌های دانشجویی مارکسیستی و کمونیستی را داریم که آن هم بیش از اندازه بر واقعیات تأکید می‌کرد بدون در نظر گرفتن آرمان‌ها که بعد از فروپاشی شوروی دیگر حرفی برای گفتن ندارد.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان پیرامون جنبش دانشجویی در ایران نیز گفت: در ابتدا ما شاهد فعالیت دانشجویی شاخه جوانان حزب توده هستیم و به دلیل اینکه آن وقایع برای شوروی به وجود آمد، نتوانست با بدنه جامعه ارتباط برقرار کند اما یکسری جوانان را با خود همراه کرد.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این موارد ما شاهد تولد یکسری تحرکات جدید در جنبش دانشجویی هستیم که اولویت اول آن استبداد ستیزی و در کنار آن استکبارستیزی است. نمود استکبارستیزی جنبش دانشجویی و آغاز آن با 16 آذر 32 بوده است و در نهایت هم به تسخیر سفارت ‌آمریکا منجر شد.

زینلیان با بیان اینکه جنبش دانشجویی، جنبشی است که آرمان را در آینده خود متصور می‌شود اما اگر بر مبنای واقعیت موجود جامعه حرکت نکند با مشکل مواجه می‌شود، گفت: این سخن بدین معنی است که برای مثال آرمانی را داریم اما کارگزاری برای رسیدن به آن آرمان نداریم و نتوانسته‌ایم تربیت کنیم.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: از آن طرف شاهد یکسری تحرکات در جنبش دانشجویی هستیم که کاملا جنبش دانشجویی را به حالت حداقلی تبدیل کرده است. یک جنبش دانشجویی پویا و فعالی که آینده‌نگر باشد، آرمان‌خواه باشد و در عین حال به واقعیت جامعه واقف باشد می‌تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: جنبش دانشجویی باید فکری برای دانشگاه‌هایی کند که در آن با لودگی از جنس برگزاری کنسرت‌ها مواجه هست. بزرگ‌ترین مشکل برای جنبش دانشجویی می‌تواند عدم تطابق آرمان‌ها با واقعیت باشد.

وی با اشاره به اینکه بعضاً مشاهده می‌کنیم برخی شأن جنبش دانشجویی را نسبت به آنچه که باید باشد، پایین می‌آورند، گفت: قرار است جنبش دانشجویی یک جنبش فرهیخته‌پرور باشد که در دوران گذاری 10 ساله‌ای یک دانشجو را آماده برای حضور در جامعه کند. پس تربیت دانشجو جزو وظایف جنبش دانشجویی است ولی متاسفانه چون این امر صورت نگرفته،‌ جنبش دانشجویی با وضعیتی مانند آنچه در دهه 70 مشاهده کردیم، مواجه می‌شود. همین خلأ باعث می‌شود عده‌ای در بیرون از دانشگاه شروع به تربیت دانشجویان کنند. مشکل جنبش دانشجویی در عدم تربیت دانشجو برای خودش است.

زینلیان در ادامه تصریح کرد: وقتی این احساس خلأ برای دانشجوی ما پیش بیاید این گونه می‌اندیشد که برای پر کردن این خلأ باید به احزاب وصل شوم اما اگر جنبش دانشجویی پویا باشد می‌تواند دانشجویانی تربیت کند که وقتی از دانشگاه خارج می‌شوند، اثرگذار باشند.

این فعال دانشجویی با اشاره به نقش جنبش دانشجویی در انتخابات پیش رو، اظهار داشت: آیا قرار است جنبش دانشجویی مجلس گرم‌کن احزاب و جریانات سیاسی باشد یا قرار است مطالبه‌گر باشد تا مردم با دید درست‌تری پای صندوق‌های رای بروند. همه با آن جنبش دانشجویی که قرار است به قدرت برسد و در مسیر قدرت آرمانش را بشکند، مخالف هستند.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با تأکید براینکه جنبش دانشجویی نباید تبدیل به جنبش شعبان بی‌مخ‌ها شود که تنها عربده می‌کشد، گفت:  جنبش دانشجویی بخشی از وظیفه‌اش این است که دانشجو را از لودگی کنسرت‌ها و اردوهای مختلط آگاه سازد و نجات دهد.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال اخیر ما شاهد یک جریانی هستیم که می‌خواهد صدای جنبش دانشجویی را خفه کند. نمونه بارز آن 16 آذر سال گذشته است که به نمایندگان 4 اتحادیه دانشجویی با زدن برچسب سیاسی تریبون داده نمی‌شود و در مقابل آن به یک تشکل دانشجویی که دم از دولت می‌زند، تریبون می‌دهند.

زینلیان در ادامه گفت: ما با یک جریان خزنده و ریشه‌دار مواجه هستیم که اجازه نمی‌دهد صدای رسای فرزندان ملت به گوش رئیس‌جمهور برسد البته احساس می‌شود خود رئیس جمهور نیز تمایلی به شنیدن سخنان دانشجویان ندارد.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در پایان  با اشاره به اینکه بهتر است دولت سعی در بستن دهان دانشجویان نداشته باشد، گفت: اگر بخواهد این روند ادامه داشته باشد ما شاهد یک دیکتاتوری علیه جنبش دانشجویی خواهیم بود که صدای جنبش دانشجویی را خفه می‌کند. امیدواریم وزارت علوم اقدامات گذشته خود را در لغو مراسم‌ 16 آذر، در سال جدید تکرار نکند.


منتشر شده در خبرگزاری فارس

 [ سه شنبه 17 آذر 1394 ] [ 08:47 ب.ظ ] [ واحد تشکیلات ]

[ نظرات() ]