تبلیغات
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان - 8 مارس، روز جهانی زن/تظاهرات صدها زن فلسطینی در غزه

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

8 مارس (17 اسفند)، روز جهانی زن است که در گذشته، روز جهانی زنان کارگز نامیده می شد. این روز، روز همبستگی زنان جهان برای رسیدن به صلح و آزادی و پیشرفت اجتماعی با آرمان های والای برابری زن و مرد است.

برای قدردانی، ارایه عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی  و ... زنان در این روز بزرگ داشتی برای زنان نه تنها در کشورهای توسعه یافته بلکه در کشورهای در حال توسعه نیز برگزار می گردد.

علت انتخاب 8 مارس به عنوان روز جهانی زن

انتخاب هشتم مارس به عنوان روز زن به مبارزۀ زنان کارگر فابریکه نساجی کتان در سال ۱۸۵۷م در شهر نیویورک آمریکا بر می گردد.

شرایط کاری سخت و غیر انسانی با دستمزد کم کارگران زن در اوایل قرن بیستم که همراه با مردان در کشور های صنعتی وارد بازار کاری شده بودند آنان را وادار به مبارزه علیه این بی عدالتی به شکل سازمان یافته و منظم نمود. در این روز كارگران نساجى زن در یك كارخانه بزرگ پوشاك براى اعتراض علیه شرایط بسیار سخت كارى و وضعیت اقتصادی شان دست به اعتصاب زدند. خاطره این اعتصاب براى كارگران فابریکۀ نساجى باقى ماند و هر ساله در چنین روزی به سبب نارضایتى عمومى از شرایط کاری خویش دست به اعتصاب می زدند و دامنه این اعتصاب ها به ارگان ها و حتی کشورهای دیگر نیز رسید تا اینکه سازمان ملل متحد برای نخستین بار در 8 مارس سال 1975م به تجلیل و گرامیداشت روز جهانی زن پرداخت و از آن زمان تاکنون این رسمیت پا بر جا ماند.

 

تظاهرات صد ها زن فلسطینی به مناسبت روز جهانی زن در غزه

 

 به مناسبت روز جهانی زن، در روز گذشته، صدها زن فلسطینی در غزه تظاهرات کردند و پلاکارت هایی با خود حمل می کردند که در آن خواستار حمایت از زنان فلسطینی در برابر اشغال و تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی بودند.

اتحادیه عمومی زنان فلسطینی، در بیانیه ای که به این مناسبت صادر کرد، خاطرنشان کرد: زنان فلسطینی با بدترین اشکال آزار و اذیت به سبب کشتارهای جمعی مردم فلسطین از سوی رژیم نژاد پرست صهیونیستی روبه رو هستند.

اتحادیه عمومی همچنین بر اهمیت تلاش های هماهنگ از تمام نهادهای جنبش زنان در فلسطین بر فعال سازی نقش ملی زنان در مقاومت در برابر اشغال و سیاست های نژادپرستانه اسراییل تاکید کرد و از زنان خواست که استفاده از کالاهای اسراییلی را تحریم کرده و این راه کار را در تمام کشور خویش به کار گیرند و از تولیدات داخلی فلسطین حمایت کنند و همچنین از نهاد های بین المللی خواست که رژیم صهیونیستی را به سبب جنایت هایی که در حق زنان فلسطینی مرتکب شده، مورد بازخواست و محاکمه قرار دهد.[ یکشنبه 17 اسفند 1393 ] [ 10:56 ب.ظ ] [ واحد تشکیلات ]

[ نظرات() ]