تبلیغات
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان - حجت الاسلام محمدیان در همایش اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان؛ مردم در ۲۲ بهمن نشان دادند وفاداریشان به انقلاب تفاوتی نکرده است

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نوزدهمین همایش سراسری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که با موضوع «بیداری دانشجویی و تمدن‌سازی نوین اسلامی» در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است، گفت: انقلاب اسلامی حرف‌های نو و پیام‌های نوینی برای بشریت دارد. یکی از حرف‌های نو انقلاب احیای تمدن نوین اسلامی است و توجه به اینکه این تمدن اسلامی چیست برای ما ضرورت دارد

وی افزود: در بین مؤلفه‌هایی که تمدن اسلامی را ایجاد کرد، ۴ مؤلفه تأثیرگذارترین بوده است و بیشترین نقش را در ایجاد این تمدن داشته که امروز نیز برای ما بسیار اهمیت دارد.

محمدیان ادامه داد: اگر سخنان تمام اندیشمندان جهان را که در رابطه با علم داشته‌اند با آنچه رسول خدا در این رابطه فرموده است، مقایسه کنیم درخشندگی اسلام را متوجه خواهیم شد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: در مکتب ما علم‌آموزی زن و مرد ندارد، در مکتب ما برای یادگیری مرگ و زمان وجود ندارد. منظور هم فقط یادگیری علوم دینی نیست و در دین ما حتی گفته شده است اگر علم دست کفار است، بروید و یاد بگیرید.

حجت‌الاسلام محمدیان اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) خودش را شهر علم معرفی کرد و معجزه ایشان کتاب و قلم است و اولین آیاتی که برای پیامبر ما نازل شد، گفته است « اقرأ بسم‌».

محمدیان ادامه داد:‌ موضوع توجه به علم قطعا در ایجاد تمدن اسلامی ضرورت زیادی دارد.

وی خاطرنشان کرد:‌ توجه به کار و ارزش کار کردن و تلاش و فعالیت فیزیکی یکی دیگر از مؤلفه‌های تأثیرگذار برای تمدن‌سازی اسلامی است. کسی که برای اداره خود و خانواده‌اش تلاش می‌کند، همانند مجاهد در راه خداست.

وی افزود: ۹۰ درصد عبودیت تلاش و کسب روزی حلال است. علاوه بر اینکه ما باید کار کنیم باید زیباترین کار را هم انجام دهیم.

محمدیان اضافه کرد: سومین مولفه که به تمدن اسلامی سرعت بخشید، بحث کار جمعی و احساس مسئولیت اجتماعی بود. اسلام این قدرت را داد که کار دسته‌جمعی را در مردم ایجاد کند.

وی تاکید کرد: در مکتب اسلام همه مسئول هستند و با این حس بود که پیامبر اسلام توانست مکتب اسلام را پایه‌گذاری کند. در اسلام همه باید پاسخگو باشند و حفظ مسئولیت را در خودشان تقویت کنند.

محمدیان یادآور شد:‌ در دین ما آمده که هر کسی بشنود یک انسان چه مسلمان و چه غیر مسلمان از مسلمانی کمک بخواهد و مسلمانی ندای کمک این فرد را بشنود و جواب ندهد، مسلمان نیست. این چنین مکتبی می‌تواند حاکمیت درست کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: چهارمین مؤلفه برای ایجاد تمدن اسلامی بحث مکارم اخلاق و معنویات است و حقیقتا تأثیر اسلام بر اخلاق بسیار بوده است و این بحث باعث شده است که تمدن اسلامی بشدت برای خودش مخاطب جمع کند.

محمدیان خاطرنشان کرد: اخلاق باعث شد تمدن اسلامی در دل‌های مردم جای بگیرد و مردم را جلب کند و دل‌ها مشتاق اسلام شوند.

وی افزود: چون در اسلام اخلاق وجود داشت، علمی که ایجاد می‌شد در آن ظلم و ستم نبود مسلمانان علم را بذل و بخشش می‌کردند برخلاف غرب که سعی می‌کردند با علم از مردم سوء‌استفاده کنند.

محمدیان اظهار داشت:‌امروز راه بازگشت به تمدن اسلامی بازگشت به ۴ مؤلفه‌است که گفته شد با فرصتی که انقلاب اسلامی به ما داده می‌شود تمدن اسلامی را پایه‌گذاری کرد.

وی خاطرنشان کرد: رقبای ما در بُعد تمدن دست دارند امروز ما با یک تمدنی روبرو هستیم که خودش را تمدن مسلط به دنیا می‌داند و امروز یک سوم جمعیت جهان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و این نتیجه تمدنی است که آنها برای مردم دنیا رقم زده‌اند.

وی تصریح کرد:‌ درست است که از نظر فنی و تکنولوژی پیشرفت‌هایی داشته اما انسان‌ها هیچگاه احساس آرامش در سایه این تمدن نداشته‌اند.

محمدیان گفت:‌ دانشجویان اگر روی تمدن اسلامی پافشاری و توجه کنند، می‌توانند به اهدافی که مدنظر تمدن اسلامی است دست پیدا کرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: انقلاب اسلامی می‌گوید، هم علم و هم اخلاق و هم معنویت و علم همراه با عدالت است. تمدن غربی علم را آورد اما نتوانست کرامت را حفظ کند. انقلاب اسلامی می‌گوید می‌شود عالم بود و در کنار آن عارف و عادل هم بود.

وی افزود: انواع مکاتب هنر خود را برای مدیریت به دنیا نشان داده‌اند و امروز نوبت اسلام است که خود را نشان بدهد.

محمدیان اظهار داشت:‌ انقلاب اسلامی ممکن است به بن‌بست‌ها برسد ولی در آن گیر نمی‌کند و خداوند تا به حال صدها بار انقلاب را از بن‌بست‌ها نجات داده است.

وی در ادامه با اشاره به حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن افزود: در این روز دیدید که مردم ما چه مردم وفاداری هستند و حفظ شور و نشاط و وفاداری آنها با ۳۳ سال گذشته هیچ تفاوتی نکرده و تا زمانی که مردم اینگونه هستند، خدا آنها را یاری خواهد کرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه با اشاره به همایش جامعه اسلامی دانشجویان در مشهد مقدس افزود: یک دستورالعمل از حضرت امام رضا(ع) است که می‌تواند دنیا و آخرت ما را متحول کند. امام رضا(ع) می‌فرماید که باید به گونه‌ای زندگی کنیم که مردم به خیر و نیکی ما امیدوار باشند و دیگران از دست ما در امان باشند و کسی از جانب ما احساس نگرانی نکند.

وی افزود: همچنین یکی از این توصیه‌ها این است که انسان باید عقلش کامل باشد. انسان را با قد و چهره‌اش ارزش‌گذاری نمی‌کنند، انسان را با عقلش ارزش‌گذاری می‌کنند.

محمدیان ادامه داد:‌یکی دیگر از این دستورالعمل‌ها این است که انسان خیر کوچک دیگران را بزرگ ببیند و بیشترین خیر خود را کوچک ببیند و بزرگ‌بینی نداشته باشد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: یکی دیگر از دستورالعمل‌های امام رضا(ع) برای ما این است که هیچوقت از مراجعه کسانی که از ما درخواست کمک دارند ناراحت نشویم، ما اگر توانستیم به داد یک انسان برسیم و او را یاری کنیم باید این مسئله را لطف خدا بدانیم.

محمدیان خاطرنشان کرد: کسی که می‌خواهد عقلش کامل شود در راه خدا تحمل سخت برایش بهتر است از ثروت است و تحمل اهانت، خواری و کوچک شدن در مقابل خدا برای او بهتر است از عزت در مقابل دشمن است.

وی تاکید کرد:‌ یک عده برای اینکه دشمنان یا دیگران برایشان کف بزنند هر حرفی را می‌زنند و حرف‌هایی را بیان می‌کنند که دشمنان خوششان بیاید و به او آفرین بگویند اگر عقل کامل شود کسی حاضر نخواهد شد دشمنان دین خدا را یاری کنند تا مثلا به او بگویند کارشناس سیاسی.

محمدیان اظهار داشت: یکی از نشانه‌های کمال عقل این است که گمنام گشتن را بر پر آوازه بودن ترجیح می‌دهند انسانی که عقلش کامل است به دنبال شهرت نمی‌رود.

محمدیان در خاتمه اظهار داشت:‌آخرین سفارش امام رضا(ع) که بسیار هم مهم است این است که انسانی که عقلش کامل است خودش را از هیچکس بالاتر نمی‌داند و بخاطر ظاهر افراد در رابطه با آن فرد نظر نمی‌دهد.[ چهارشنبه 29 بهمن 1393 ] [ 05:30 ب.ظ ] [ دبیر سیاسی ]

[ نظرات() ]