تبلیغات
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان - آیت‌الله‌مکارم: باید ریشه‌تکفیر را بخشکانیم

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

آیت‌الله مکارم شیرازی در کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری گفت: من امروز را یکی از بهترین روزهای عمرم میدانم که در محضر علمای جهان اسلام قرار گرفته‌ام که در آن می‌خواهیم درباره یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جهان اسلام به رایزنی و حل این مشکل بپردازیم.

به گزارش ای پرس ، کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام صبح امروز با حضور علمای برجسته جهان اسلام در سالن همایش‌های موسسه امام کاظم (ع) آغاز به کار کرد.

در این کنگره بین‌المللی، علمای برجسته مذاهب و فرق شیعه و سنی از ۸۳ کشور جهان حضور دارند که به بحث و بررسی خطر جریان‌های تکفیری برای اسلام، مسلمین و بشریت و راه‌ها بیرون رفت از آن خواهند پرداخت. گفتنی است قریب به هزار چکیده مقاله و ۷۰۰ مقاله کامل به این کنگره رسیده است.

حضور گسترده شخصیت‌های داخلی و خارجی در کنگره

حجت‌الاسلام والمسلمین گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه، آیت‌الله سعیدی امام جمعه قم و آیت‌الله اعرافی رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه از جمله شخصیت‌های شرکت‌کننده در این همایش هستند.

همچنین در این همایش شخصیت‌های برجسته‌ای همچون محمدصادق محمدیوسف مفتی اعظم ازبکستان، آیت‌الله حجت عضو شورای علمای شیعه افغانستان، شیخ عبدالرزاق قسوم رئیس جمعیت علمای مسلمین الجزایر، عارف‌الدین احمد عضو مجلس ملی و رئیس مجلس العلما اندونزی، عبدالقادر گیسینگ رئیس دانشگاه اسلامی مولاویس اندونزی، عباس دیپالما مسئول موسسه اسلامی امام مهدی(عج) از ایتالیا، الله‌شکور پاشازاده مفتی اعظم آذربایجان و فیصل مرهل مسئول مرکز الغدیر شهر توکمان آرژانتین در این کنگره جهانی حضور دارند.

عیسی گونش مسئول موسسه اسلامی ندای اهل بیت از آلمان، عبدالعلیم موسی امام جماعت واشنگتن از آمریکا، جعفر العلوی رهبر جنبش عمل اسلامی در بحرین، شیخ محمد المغربی امام جمعه از کشور برزیل، عبدالحی بکالی دبیرکل حزب اسلامی بلژیک، دکتر ای کی بدرالدجی وکیل دادگاه عالی بنگلادش، مدحث چلیچ رئیس دراویش بوسنی، علامه راجه ناصر عباس جعفری دبیرکل مجلس وحدت پاکستان، محی‌الدین کبیری رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، شیخ یاصالح رئیس ائمه جماعات غیر دولتی تانزانیا، محمد تاساپورت استاد دانشگاه پراتوم تانی از تایلند نیز از علمای برجسته فرق و مذاهب مختلف اسلامی هستند که در این کنگره حضور یافته‌اند.

دبیر کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری:
کنگره خطر جریان‌های تکفیری درصدد معرفی چهره واقعی تکفیری‌ها به جهان است

حجت‌الاسلام سیدمهدی علیزاده موسوی صبح امروز در مراسم افتتاحیه کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری که در مجتمع امام کاظم(ع) برگزار شد، اظهار کرد: کتابی با عنوان «کارشناسی تکفیری» شامل معرفی و شرح توصیفی از ۳۰۰ کتابی که در بیان حقیقت جریان‌های تکفیری نوشته شده منتشر شده است.

وی افزود: در طول چند سال گذشته شاهد جنایات گسترده‌ای از سوی تکفیری‌ها در گوشه و کنار جهان اسلام بوده‌ایم که این کنگره درصدد معرفی چهره واقعی آنها به همه مردم دنیاست.

دبیر کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری با بیان اینکه صدها نفر از علما و کارشناسان جهان اسلام در این کنگره شرکت دارند، گفت: سه پیش‌نشست در خارج از کشور نیز برای این کنگره برگزار شده است.

وی ادامه داد: نخستین پیش‌نشست در کشور سوریه برگزار شد که ۱۲۰ نفر از علمای اسلامی در آن شرکت داشتند و همه آنها نسبت به تکفیر و قتل بیگناهان دیدگاه‌های خود را ارائه کردند.

علیزاده موسوی با اشاره به برگزاری پیش‌نشست دوم در کشور پاکستان که خود قربانی عملیات‌های تروریستی تکفیری‌هاست، خاطرنشان کرد: ۲۵۰ نفر از علمای جهان اسلام به ویژه از میان اهل سنت در این مراسم شرکت داشتند و ۴۵ نفر از آنها دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

دبیر کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری، عراق را سومین کشوری دانست که پیش‌نشست این کنگره در آنجا برگزار شده است و افزود: کنگره خطر جریان‌های تکفیری دارای چهار کمیته از جمله ریشه‌یابی عقاید تکفیری‌ها، جریان‌های تکفیری و سیاست است.

وی با بیان اینکه کمیسیون‌های تخصصی این کنگره در نوبت عصر امروز برگزار می‌شوند، تصریح کرد: این کنگره دو روزه سعی دارد با اجتماع و اتفاق‌نظر علمای جهان اسلام، چهره واقعی تکفیری‌ها را به جهانیان بشناساند و راهکارهای مقابله صحیح با آنها را نشان دهد.

آیت‌الله مکارم شیرازی:
علمای جهان اسلام به دنبال خشک کردن ریشه‌های تفکر تکفیری هستند

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری که صبح امروز در قم آغاز به کار کرد با اشاره به اینکه بیش از علمای جهان اسلام از ۸۳ کشور در این کنگره شرکت کرده‌اند، گفت: من امروز را یکی از بهترین روزهای عمرم میدانم که در محضر علمای جهان اسلام قرار گرفته‌ام که در آن می‌خواهیم درباره یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جهان اسلام به رایزنی و حل این مشکل بپردازیم.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به اینکه جریان تکفیری به پیکره بشریت ضربه وارد می‌کند، افزود: این جریان هم ضربه به اسلام و هم ضربه به مسلمین و هم ضربه به جهان بشریت وارد می‌کند و وظیفه همه ما این است که در این شرایط انگیزه‌های این گروه را بررسی کرده و مسیر اینها را بشناسیم و کوشش کنیم این ریشه را بخشکانیم.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم ادامه داد: تا کی باید شاهد ریخته شدن خون مسلمانان و هتک حرمت زنان و مردمان سرزمین‌های اسلامی باشیم، این گروه‌های تکفیری آبروی مسلمانان را برده و اسلام را آیین خشونت معرفی کرده‌اند و امروز وظیفه همه ما این است که چهره واقعی این گروه را افشا کنیم.

ادامه سخنرانی آیت الله مکارم شیرازی به زبان عربی انجام شد.

آیت‌الله جنتی: جریان تکفیر به اسلام و بشریت ضربه می‌زند/ علمای یهود و مسیحی باید در چنین همایشی شرکت کنند

آیت‌الله جنتی نیز در افتتاحیه کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام که صبح امروز در مدرسه علمیه امام کاظم برگزار شد، اظهار کرد: امروز همه هستی اسلام، تمام فرق اسلامی اعم از شیعه و سنی مورد تهدید هستند، اساس اسلام در خطر است و مسئله صد درصد سیاسی است و عقیدتی نیست.

وی ادامه داد: جریان تکفیری ضربه به اسلام، مسلمین و بشریت می‌زند و اگر توجه شود علمای یهود و مسیحی نیز باید در چنین همایش‌هایی شرکت کنند، چرا که تکفیری‌ها برای هیچ چیز ارزش قائل نیستند، مردم بی‌گناه را می‌کشند به نوامیس مردم تجاوز می‌کنند.

دبیر شورای نگهبان اظهار کرد: جهان سیاست احساس خطر کردند که اسلام در حال گسترش است و این برنامه را به هم ریختند تا از هر جای ممکن ضربه بزنند و مسلمین را به جان هم بیاندازند برای اینکه بیداری اسلامی نتیجه خودش را ندهد و مردم از اسلام بیزار شوند.

وی افزود: بر همه مسلمانان است که در برابر تروریست‌ها مقاومت کنند، کار فرهنگی کنند، عده‌ای از جوانان فریب تبلیغات تکفیر‌ها را خورده و حرکت خود را جهاد در راه خدا می‌دانند و جان خود را در این راه می‌دهند به خیال اینکه شهید می‌شوند.

آیت‌الله جنتی تاکید کرد: سران آنها با دلیل و منطق کار نمی‌کنند و باید در برابر آنها اقدام عملی کرد.

ابراهیم الجعفری در کنگره جهانی تکفیری‌ها از دیدگاه علمای اسلام:

علمای اسلام به روشن‌گری در مقابل بدعت تروریسم به نام اسلام بپردازند

ابراهیم الجعفری هم در این مراسم با بیان اینکه حضرت محمد(ص) به وسیله اخلاق نیکو و محبت به مردم در دل‌های آنها جا یافت، اظهار کرد: این ویژگی سبب شد ایشان در میان همه مردم، محبوب باشند.

وی با اشاره به برتری نبی مکرم اسلام در همه زمینه‌ها افزود: با این حال خداوند در قرآن، اخلاق حسنه ایشان را به عنوان خصوصیت برتر ذکر کرده است.

وزیر امور خارجه عراق خاطرنشان کرد: برای یافتن راهکارهای صحیح مقابله با تکفیری‌ها ابتدا باید به شناخت صحیحی از آنها برسیم زیرا آنها همه را به نام اسلامی جعلی تهدید می‌کنند.

وی با بیان اینکه قرآن کریم بارها متذکر شده مومنان کسانی هستند که وقتی آیات الهی را می‌شنوند قلب‌هایشان جذب می‌شود، ادامه داد: این تاثیرگذاری سبب می‌شود بر ایمان آنها افزوده شود.

الجعفری گفت: همه چیز از قلب آغاز شده و همه بر روی این مسئله اتفاق‌نظر دارند که اگر قلب آدمی تاثیر بپذیرد، ایمان هم تقویت می‌شود.

وزیر امور خارجه عراق تصریح کرد: مومنان بر خداوند توکل می‌کنند و شخصیت آنها نیز بر سه عنصر پایه‌گذاری شده که در درون انسان هستند ولی خداوند دو عنصر بیرونی را هم معرفی می‌کند.

وی افزود: نخستین مورد، اقامه نماز که البته فقط به معنای نماز خواندن ظاهری نیست بلکه اقامه نمازی که موجب امر به معروف و نهی از منکر می‌شود و نیز دومین عنصر، انفاق از روزی‌هایی که به آنها عطا شده است.

وزیر امور خارجه عراق بیان کرد: دومین نکته‌ای که باید مدنظر قرار دارد، جامعه‌گرایی است؛ خداوند انسان‌ها را به گونه‌های مختلف آفریده و در قرآن این موضوع را مورد توجه قرار داده است که همه از یک زن و مرد آفریده شده‌اند بنابراین تنوع در دیدگاه‌ها و نژادها، مسئله‌ای طبیعی است و اشکالی ندارد بلکه برای شناخت و آشنایی بیشتر انسان‌ها تنوع ایجاد شده نه برای کشتن و به قتل رساندن دیگران.

وی با بیان اینکه مذاهب اسلامی بر اساس اجتهاد علمای مختلف سامان یافته‌اند، گفت: در قرآن کریم بیش از ۶ هزار آیه وجود دارد که مسلمانان در آنها اختلافی ندارند؛ قبله و دیگر احکام از جمله مشترکات مسلمانان هستند بنابراین نباید در امور دیگر هم اختلاف کرد.

الجعفری تصریح کرد: مسائل مشترک فراوانی میان مسلمانان وجود دارد که سوال اینجاست که چرا این امور به عنوان اصل، در مقابل اختلافات قرار نمی‌گیرند تا از ریخته شدن خون مسلمانان جلوگیری شود؟ فرهنگ تروریسم و تکفیر، فرهنگی است که به دلیل اختلافات کوچک، خون و مال دیگر مسلمانان را مباح می‌داند و زمینه‌ساز ظهور گروهی مانند داعش شده است.

وزیر امور خارجه عراق با اشاره به آغاز حرکت‌های تروریستی از ۱۱ سپتامبر و گسترش روزافزون آن گفت: این یک بدعت به نام اسلام است و تا وقتی که این بدعت به نام اسلام ادامه دارد وظیفه علماست که در این زمینه روشنگری کنند.

وی خاطرنشان کرد: تکفیری‌ها ابتدا به مناطق اهل سنت حمله کردند؛ موصل منطقه‌ای سنی‌نشین در عراق است که مورد تهاجم تکفیری‌ها و داعش قرار گرفت.

الجعفری با بیان اینکه تروریست‌ها دین و مذهب ندارند، گفت: بعد از اتفاقات عراق، بیشترین کشته‌ها از میان اهل سنت بودند؛ دو درصد مسیحی و ۱۴ درصد شیعه و سایرین از اهل سنت کشته شدند؛ بعد از آن همه عراقی‌ها اعم از شیعه و سنی با یکدیگر متحد شدند تا با داعش مبارزه کنند و ارتش عراق و گروه‌های مردمی به یکدیگر پیوستند، مطمئن باشید تکفیری‌ها به هیچ کس رحم نمی‌کنند و هیچ مذهبی از دست آنها در امان نخواهد بود.[ دوشنبه 3 آذر 1393 ] [ 01:28 ب.ظ ] [ دبیر سیاسی ]

[ نظرات() ]